Final Schedule

Wednesday, September 1   Thursday, September 2   Friday, September 3
                       
           09:00 - 10:00    Plenary Conference:
“GEQO lecture”
   09:00 - 10:10    “EuChems Prize Winner”:
Award Lecture
              Ruben Martín
(ICIQ)
      Pierre Braunstein
(CNRS - University of Strasbourg)
              “Taming multifaceted nickel catalysts: An academic fascination”       “The Versatility of Hybrid Phosphine, NHeterocyclic
Carbene Ligands”
              Chair: Ana Carmen Albéniz
      Chair: Martin Albrecht
                       
           10:00 - 10:15   Break    10:10 - 10:25   Break
                       
           10:15 - 10:50   Young Conference
“The Antares lecture”
   10:25 - 11:00   “The Chemistry Europe lecture” 
              Luca Rocchigiani
(University of Perugia)
      Jesús Campos
(CSIC and University of Sevilla)
              “Adventures into the chemistry of the Au-H bond: complete vs. arrested hydride transfer to gold”       “Metallic frustrated systems for bond activation and catalysis”
              Chair: Alceo Macchioni
      Chair: Rinaldo Poli
           10:55 - 11:45   Oral Communications Session    11:05 - 11:55   Oral Communications Session
              SESSION 2A SESSION 2B       SESSION 5A SESSION 5B
              2A1 2B1       5A1 5B1
              2A2 2B2       5A2 5B2
              2A3 2B3       5A3 5B3
              2A4 2B4       5A4 5B4
              joint discussion joint discussion       joint discussion joint discussion
             

Chairs:
Chris Whiteoak and
Sara Realista

Chairs:
Valentina Sessini and
Joaquín García
      Chairs:
Jesús Pérez
Torrente and Cristina
García-Yebra
Chairs:
Cristina Santamaría
and Alberto Hernán-Gómez

                         
           11:45 - 12:00   Break    11:55 - 12:15   Break
                         
           12:00 - 12:35   Young Conference:
“The Mahou lecture”
   12:15 - 13:00   Closing Ceremony
              Andreia Valente
(Universidade de Lisboa)
      Poster “Catalyst MDPI Awards”
              “Ruthenium-cyclopentadienyl compounds as prospective anticancer metallodrugs”       Poster “RSEQ-STM Award”
              Chair: Rafael Gómez Ramírez
         
           12:40 - 13:30   Oral Communications Session          
              SESSION 3A SESSION 3B          
              3A1 3B1          
              3A2 3B2          
              3A3 3B3          
              3A4 3B4          
              joint discussion joint discussion          
              Chairs:
Eva Royo and Elena de la Torre
Chairs:
Miquel Costas and
Miguel Palenzuela
         
                         
           13:30 - 14:30   Lunch          
                         
 14:30 - 15:00   Opening Ceremony    14:30 - 15:05   Young Conference:
"The Glass Chemical lecture”
         
 15:00 - 16:00    Plenary conference:
“The Bruker lecture”
      Crispin Lichtenberg
(Julius-Maximilians-University Würzburg)
         
    Francois P. Gabbaï
(Texas A&M University)
     

“Bismuth compounds in radical reactions: Challenges and opportunities”

Chair: Karsten Meyer

         
    "Main group Lewis acids for applications in catalysis and anion transport"                
    Chair: Marta E. G. Mosquera    15:10 - 16:00    Oral Communications Session          
              SESSION 4A SESSION 4B          
              4A1 4B1          
              4A2 4B2          
              4A3 4B3          
              4A4 4B4           
              joint discussion joint discussion          
              Chairs:
Juan Cámpora and

David Sánchez

Chairs:
Monserrat Diéguez and
Román Andrés

         
                       
 16:00 - 16:15   Break    16:00 - 16:15    Break          
                       
 16:15 - 16:50   Young Conference:
"The Linde lecture"
   16:15 - 18:15   POSTERS SESSION B          
    Joanna Wencel-Delord
(University of Strasbourg)
      (Discussion)          
    “C-H activation but not only: new approaches for the synthesis of original chiral molecules”       Chairs: Cristina García-Yebra and Alberto Hernán-Gómez          
    Chair: Miguel Ángel Ruiz
                   
 16:55 - 17:45   Oral Communications Session                    
    SESSION 1A SESSION 1B                    
    1A1 1B1                    
    1A2 1B2                    
    1A3 1B3                    
    1A4 1B4                     
    joint discussion joint discussion                    
    Chairs:
Agustín Galindo and

Gerardo Jiménez
Chairs:
Juan Casares and
Lucía Álvarez

                   
 17:45 - 19:45   POSTERS SESSION A                    
    (Discussion)                    
    Chairs: Cristina García-Yebra and Alberto Hernán-Gómez                    

Organized by:

Universidad de Alcalá

EuChemS

 

Sponsored by:

RSEQ-Sección Territorial de Madrid Grupo Especializado de Quimica Organometálica

 

ANTARES Instrumentación BRUKER Glass Chemicals
     
LINDE
Mahou - San Miguel
Chemistry Europe
     
  Catalysts